Mėgstamiausi
Mano paskyra

Jūsų prekių krepšelis tuščias

Žiema, bėk iš kiemo

2022/02/04Party Inbox

Žiemos karnavalų sezonas nesibaigia sulig Naujaisiais metais, jo kulminacija derėtų vadinti būtent Užgavėnes, labai simboliškai užbaigiančias ne tik karnavalais dosnų etapą, bet ir pačią žiemą. Persirengti tą dieną privalu, kaip ir riebiai bei gausiai pavalgyti.

Žiema, bėk iš kiemo

Akys krypsta Venecijon

Nors tradiciškai Lietuvoje Užgavėnės švenčiamos antradieniais, likus tiksliai 46 dienoms iki Velykų, kitur tokio griežto reglamento, panašu, nesilaikoma. Pavyzdžiui, panašiu metu, sausio pabaigoje – vasario pradžioje, vyksta bene garsiausias ir populiariausias karnavalas pasaulyje. Taip, mūsų akys tuo metu krypsta į Veneciją. Pastarojo karnavalo tradicijos labai gilios, jis atpažįstamas ir dėl specifinių tik Venecijai būdingų karnavalinių kaukių bei kostiumų.

Teigiama, kad šio karnavalo istorija siekia net pagoniškus Romos saturnalijų laikus. Kaukės šio karnavalo metu atliko labai įdomų vaidmenį – leido bent trumpam pamiršti ir paslėpti savo socialinį sluoksnį ir tapatybę. Tik karnavalo metu pasimiršti ir pasinerti į linksmybes vienodai galėjo ir turtuoliai, ir vargšai, tik tada galima buvo nepaisyti kasdienio gyvenimo taisyklių, mėgautis švente ir flirtu.

Žiema, bėk iš kiemo

Tradicinė venecijietiška kaukė, vadinama „Bautta” vis dar populiari, kaip ir galybė prašmatnių Venecijos stiliaus jos interpretacijų nuo kuklaus domino iki blizgių ar tapybiškai dekoruotų visą veidą dengiančių meno kūrinių. Ir nors Venecijos karnavalas toli gražu neturi ryškių sąsajų su mūsų Užgavėnių tradicija, nors kartą ten pabuvoti ir taip elegantiškai bei įspūdingai palydėti žiemą norėtųsi kiekvienam.

Žiema, bėk iš kiemo

Karnavalų ir sotaus valgymo tradicijos

Kur kas artimesnė mūsiškiam Užgavėnių antradieniui yra Mardi Gras šventė, dar vadinama „riebiuoju ketvirtadieniu”. Nors šis pavadinimas ne retai ženklina ne vieną konkrečią dieną, bet visą periodą nuo Trijų Karalių iki Pelenų trečiadienio su visais jai būdingais karnavalais. Ji populiari Šiaurės bei Pietų Amerikose. Turbūt garsiausias Mardi Gras šventės pavyzdys, Rio karnavalas, nuvilnijantis per daugelį Lotynų Amerikos miestų bei salų ir tradiciškai lydimas energingų sambos ritmų. Įdomu tai, kad Lotynų Amerikoje bei Karibų regione tuo laikotarpiu taip pat į meniu būtina įtraukti blynų.

Žiema, bėk iš kiemo

Blynai Užgavėnių antradienį (Shrove Tuesday) tradiciškai valgomi ir Didžiojoje Britanijoje bei Airijoje. Riebaus ir sotaus maisto tradiciją čia taip pat palydi persirengėlių karnavalas. Žinia, savo personažais bei stilistika, labai labai artimi ir lietuviškajai žiemos gąsdintojų tradicijai. Čia taip pat neišvysite blizgių gražuolių anei elegantiškų didikų. Žiemą šiose šalyse gąsdina velniai, fantastiniai gyviai, o persirengėliai kaukes bei kostiumus gaminasi iš medžio, odos, išmoningai naudoja kailius. Ragai ir baisus snukis – štai kokia šių karnavalų vizitinė kortelė.

Žiema, bėk iš kiemo

Užgavėnės lietuviškai

Užgavėnių paskirtis – išvyti žiemą ir prisišaukti pavasarį. Ir tam būtina pasitelkti visas senąsias tradicijas: sotų maistą, liaudišką išmintį ir humorą bei kūrybiškumą ruošiantis karnavalui arba persirengėlių eitynėms. Būtent kaukės ir persirengimas – yra vienas svarbiausių ir archaiškiausių šios šventės atributų. Čia netiks joks kasdienis rūbas, o veidą būtina paslėpti po kauke.

Žiema, bėk iš kiemo

Seneliai pasakoja, kad turtingesnieji anksčiau kaukes dirbindavosi pas klumpdirbius, o visi kiti medžiagas kaukėms (pavyzdžiui, įdomesnės formos medžio žievę) rinkdavo jau nuo vasaros. Šiandien taip pat galima pasitelkti svo fantaziją, kartoną, kailius, šiaudus, dažus ir pasigaminti ką nors įspūdingo žiemos varytuvėms. Na, o nesuskubusius, kaip visada išgelbės „Švenčių miestas”. Mūsų lentynose rasite tradicinių tipažų kaukių, pavyzdžiui seno žmogaus su didelėmis nosimis, raganų, velnių, giltinių.

Tiek mūsų senelių laikais, tiek dabar, persirengėliai mėgdavo veidą slėpti po pakuliniais plaukais, barzdomis bei ūsais, šiandien galima pasirinkti visą veidą dengiančią kaukę su plaukais arba peruką ir keletą priklijuojamų veido aksesuarų. Tai, ko nepaslėpdavo kaukė, senoliai išsipaišydavo anglimi, suodžiais, burokėliais… dabar egzotiškas dažančias medžiagas keičia kokybiškas grimas.

Žiema, bėk iš kiemo

Dar pravers ilgi daugiasluoksniai sijonai, išvirkščiai velkami seni kailiniai, spalvoti drabužiai, baltos drobulės. Populiariausių personažų: čigonų, arklių, ožių, gervių, velnių, raganų, giltinių paradą visada lydėdavo šiaudinė Morė, vaisingumo simbolis, sudeginamas lauže, kad ir vėl atgimtų kartu su pavasariu. O tokiam simboliškam laužui paslaptingumo ir efektingumo suteiks gintaro dulkės. Meskite saują dulkių į laužą ir stebėkite, kaip jis sukibirkščiuoja, suspragsi, sekundei jo liepsna padidėja – tą akimirką imi tikėti ir burtais, ir stebuklais, ir sėkmingu žiemos išvarymu.

Žiema, bėk iš kiemo

Daugiau idėjų
Naujametinio vakarėlio idėjos Naujametinio vakarėlio idėjos
2022/02/04
Party Inbox
Vestuvių dekoravimas Vestuvių dekoravimas
2022/02/04
Party Inbox
Dovanų dėžutės kitaip Dovanų dėžutės kitaip
2018/08/21
Party Inbox
Kaukolinis helovino dekoras Kaukolinis helovino dekoras
2019/10/29
Party Inbox

Sekite mus Instagram #ČIAGYVENAŠVENTĖS

Safari - šventės tema, kuri nepaliks abejingų! Go wild for a while! Ar matei mūsų naująją SAFARI kolekciją? Įneškite natūralumo į artėjančias šventes!
#easter #easterdecoration #ideaforeaster #tablerunner #moss #velykos #velykinesdekoracijos #dekoracijosvelykoms #stalotakeliai #dekoratyvinessamonos #samano #idejosvelykoms #velykosartėja #velykos2021 #partyinbox #čiagyvenavelykos Su artėjančiomis Velykomis! Artėjant Velykoms nepamirškite ir žavių stalo akcentų: padėkliukų ir stalo takelių, kurie suteikia stalo dekorui papildomo žavesio! ❤️

#easter #easterdecoration #tablerunner #ideaforeaster #velykos #stalotakeliai #stalopadekliukai #dekoracijosvelykoms #idejosvelykoms #velykosartėja #velykos2021 #partyinbox #čiagyvenavelykos

www.partyinbox.lt svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.

DĖMESIO! Jūsų patogumui helio balionų puokštes, balionų girliandas-arkas PRISTATOME VILNIUJE