9 velykų tradicijos ir žaidimai
Velykos - įvairiapusė šventė, apimanti tiek krikščioniškas, tiek senąsias lietuvių tradicijas bei kitų pasaulio valstybių papročius. Štai kodėl Velykų data gali būti skirtinga - Vakarų pasaulyje ji sutampa su pirmuoju sekmadieniu po pirmosios pavasario lygiadienio pilnaties, tačiau Rytų bažnyčiose vis dar laikomasi seno pavyzdžio kalendoriaus, todėl Velykos stačiatikių bažnyčiose švenčiamos skirtingomis datomis.
Kad ir kokių tradicijų laikytųsi Jūsų šeima, mes sudarėme linksmiausių Velykinių žaidimų ir tradicijų sąrašą, kuriais galėsite mėgautis su šeima šį pavasarį tiek prieš Velykas, tiek per Velykas!
1. Pavasarinis pasivaikščiojimas gamtoje
Kadangi Velykos – pavasario atbudimo šventė, ruošiantis šventei rekomenduojame su šeima išeiti pasivaikščioti į artimiausią mišką, ieškoti beržo ar lazdyno šakų! To daryti nerekomenduojame Žaliąjį ketvirtadienį, kai iš miško ir lauko išnešti gamtos lobių neleidžiama, nes buvo tikima, kad tai gali į namus atnešti gyvates ir vabzdžius. Pasivaikščiojimą geriau planuoti likus savaitei iki Velykų, ieškant įvairių žalumynų, kuriuos vėliau būtų galima panaudoti namuose kaip Velykų šventės puošmeną. Namų puošimas daiginta žole ir gėlėmis tapo svarbia tradicija, tad jei vis dar nerandate šakelių, lapelių patys, visada galite pasitenkinti tuo, ką rasite gėlių parduotuvėje arba įsigyti dirbtinių samanų ir gėlių girliandų savo namams papuošti.
2.Verbų sekmadienis
Pavasario šventė, švenčiama paskutinį sekmadienį prieš Velykas. Daugelyje Europos šalių ši šventė vadinama Palmių sekmadieniu. Visoje Lietuvoje manyta, kad Verbų sekmadienį bažnyčioje visi būtinai turi laikyti po kadagio šakelę ar kitokią „verbelę". Moterys savo verbelę susirišdavo raudonu vilnoniu siūlu. Tikėjo, jog tuo siūlu per rugiapjūtę apsirišus juosmenį, jo neskaudės. Paskutinis sekmadienis prieš Velykas liaudyje suvokiamas kaip gamtos atbudimo šventė. Žaliuojančios verbos šakelės primena apie ne už ilgo ateisiančią šventę – Velykas.
3. Kiaušinių dažymas
Velykų tradicijos neįsivaizduojamos be kiaušinių dažymo! Kiaušinis simbolizuoja saulės šviesą, naują gyvybę ir vaisingumą. Velykų tradicijos Lietuvoje diktuoja, kad kiaušinius dažome natūraliomis medžiagomis – įvyniotus į įvairius žalumynus, žoleles ar svogūnų lukštus, mėlynes ar net raudonųjų kopūstų nuoviras. Taip kiekvienas kiaušinis virsta nuostabiu meno kūriniu, kuriuo gali didžiuotis kiekvienas margučių tapytojas. Senovėje lietuviai tikėjo, kad kartu dažydama margučius šeima skatina bendrumą, todėl kartu su vaikais galite sukurti velykines kūrybines dirbtuves ir pamatyti, kuo margučiai yra unikalūs kiekvienam iš Jūsų. Kai kiaušiniai bus nudažyti, išdėliokite juos gražiame dubenyje ir papuoškite jį natūraliomis samanomis bei dekoratyviniais akmenukais.
4. Velykinių margučių ridenimas
Atėjus Velykų rytui, su vaikais galite suorganizuoti įvairius velykinius žaidimus. Vienas populiariausių velykinių žaidimų – ridenti margučius. Kiekvienas žaidėjas rideną savo kaušinį ir bando pajudinti kito žaidėjo kiaušinį, jei taip nutinka, tas žaidėjas gali pasiimti pajudintą kiaušinį. Jei bandymas nepavyksta, kiaušinis lieka ten, kur buvo, o kitas žaidėjas gali kovoti dėl dviejų kiaušinių. Laimi tas, kuris žaidimo pabaigoje gaus daugiausiai kiaušinių.
5. Kiaušinių paieška
Dar vienas svarbus velykinis užsiėmimas vaikams – margučių paieška, kuomet Velykų zuikis spėjo rytais aplankyti kone kiekvieną šeimą su vaikais ir sode išdėliojo tiek dažytų velykinių, tiek šokoladinių kiaušinių. Norėdami juos visus rasti, jauniausi šeimos nariai turėtų pasiimti krepšelį ir eiti ieškoti šių dovanų. Tėvai gali iš anksto paaiškinti, kur triušis užmezgė kilpą ir paliko kiaušinius, arba iš anksto paskelbti specialias instrukcijas mažiesiems kiaušinių medžiotojams.
6. Kiaušinių mūšis
Neatsiejama Velykų tradicijos dalis yra ir margučių mūšis, kuris puikuojasi ne tik gražūs spalvoti margučiai, bet ir jų tvirtumas. Velykinio žaidimo taisyklės gana paprastos, abu žaidėjai muša abiem kiaušinio galais, kas laimi, gali tęsti žaidimą prieš kitus varžovus. Pralamėjęs gali suvalgyti savo kiaušinį, tačiau reikėtų nepamiršti į jį įberti druskos, kitaip kitais metais teks daug meluoti.
7. Velykinės sūpynės
Jeigu tenka išsirinkti vaikų pamėgtus Velykų papročius, tai sūpynės bene viena pagrindinių tradicijų. Per Velykas visi turėtų gerai siūbuotis, kad vasarą negraužtų uodai ir perkūnas, o pakankamai supantis gali išgąsdinti lietų ir pakviesti itin saulėtą vasarą.
8. Velykų žaidimai namuose
Velykas orai nelepina saulėtu oru? Tuomet tinkamas metas užsiimti rankdarbiais, namų puošyba ir kita įdomia veikla! Nuskintas beržo šakeles galite papuošti kartu su vaikais arba įsigytą medinį stalo dekorą spalvotomis juostelėmis ir plastikiniais margučiais. Kartu galite paruošti su Velykomis susijusį skanėstą ar išmokti žaisti paprastus žaidimus, tokius kaip Velykų ratelis ar Margučių žvejyba.
9. Velykų stalo ruošimas
Jau šimtmečius Velykų šventė asocijuojasi ne tik su tradicijomis, bet ir su gardžia puota. Nors svarbiausias Velykų patiekalas – kiaušiniai, galima gaminti ir kitus patiekalus, tačiau pagal tradicijas rekomenduojame gaminti saulę ir pavasarį simbolizuojančius apvalius patiekalus – pyragaičius, salotas apvaliuose dubenėliuose. Kadangi pavasaris asocijuojasi ir su margumu bei spalvomis, rekomenduojame įsigyti įvairiausių stalo aksesuarų, kurie padės sukurti ypatingą nuotaiką šventės dalyviams.